#1 Tianzi Mountains, China
#1 Tianzi Mountains, China

Zobacz 10 najbardziej odjechanych wind świata [część 2/2]

W poprzednim wpisie przedstawiliśmy Wam pierwszą część zestawienia najbardziej odjechanych wind na świecie. Dominowały w nich windy „słodkościowe”, którymi można było nie tylko się przejechać, ale też je posmakować. Dziś kolejna, ostatnia już część zestawienia. Zapraszamy do lektury.

6. Winda poruszająca się we wszystkich kierunkach

Co prawda winda oparta o technologię „The Multi” nie została jeszcze oddana do użytku (budynek, w którym ma zostać zainstalowana wciąż jest w budowie), niemniej sama w sobie jest milowym krokiem, jeśli mowa o rozwoju technologicznym wind. Została zapowiedziana już w 2014 roku przez konsorcjum ThyssenaKruppa. Po raz pierwszy zostanie zainstalowana w powstającym w Berlinie biurowcu. Winda jest o tyle odjechana, że będzie można podróżować nią zarówno w kierunku pionowym, jak i poziomym.

7. Kosmiczna winda

Mokry sen wszystkich pisarzy i wielbicieli science-fiction. Choć żyjemy w XXI wieku, nawet dzisiaj ten koncept wydaje się oderwany od rzeczywistości. Sęk w tym, w ubiegłym roku firma Thoth Technology z Kanady zgłosiła patent na podniebną windę. Jak informują media pierwsza taka konstrukcja ma powstać do połowy obecnego wieku, a niektóre (optymistyczne) informacje zakładają, że powstanie już w 2035 r.

8. Bailong w Chinach

Największa zewnętrzna winda na świecie. Już samo to czyni ją odjechaną. Drugim argumentem jest panorama rezerwatu Wulingyuan, którą można obserwować, przejeżdżając się tym cudeńkiem. Uwierzcie, że jest co oglądać. Za najlepszą rekomendację dla widoków na rezerwat niech posłuży fakt, iż był on inspiracją przy tworzeniu uniwersum Pandory w filmie „Avatar” wyreżyserowanym przez Jamesa Camerona.

9. Shanghai Tower w Chinach

Jest to na chwilę obecną najszybsza winda na świecie. Zainstalowano ją w drugim co wielkości budynku świata – Shanghai Tower – mierzącym ponad sześćset metrów. Przejdźmy jednak do sedna tematu – winda osiąga oszałamiającą prędkość 20,5 km/h. Śmiemy przypuszczać jednak, że rekord ten wkrótce zostanie pobity, bo wyścig na prędkości wind zdaje się dopiero rozkręcać.

10. Polski akcent na koniec

Zastanawialiście się, gdzie znajduje się najstarsza czynna winda w Polsce? Cóż, tak naprawdę do końca nie wiadomo, wersji jest kilka. Niemniej jednym z typów jest dźwig osobowy zainstalowany w jednej z kamienic Grudziąca. Ma ponad sto lat, zainstalowany został w 1890 roku!

http://www.windy-towarowe.pl/

O Redakcja

Autorem artykułu jest Redakcja serwisu bre.net.pl. Kopiowanie w części lub całości bez zgody redakcji jest zabronione.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *

*

Jesteś botem? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.