Zainwestuj w platynę. Jak zarabiać na skupie platyny?

W dzisiejszych czasach oszczędzanie czy też zarabianie popularnymi środkami, akcje, obligacje, fundusze inwestycyjne czy ubezpieczeniowe, – jest i ryzykowne i nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Rosnąca popularność giełd handlowych obracających metalami oraz kruszywami szlachetnymi jest więc naturalnym zjawiskiem.

Jak powszechnie wiadomo bum na handel złotem, srebrem czy platyną także minął, jednak cały czas pozostaje bardzo dobrym medium w którym można spokojnie lokować swoje oszczędności z nadzieją, że zyskamy dzięki temu znacznie więcej niż na najpopularniejszych instrumentach finansowych.

Zainwestuj w platynę

Zainwestuj w platynę

Ostatni rok na rynku metali szlachetnych należał właśnie do platyny. Jego cena zwiększyła sie o ponad 11% w stosunku do roku poprzedniego. Nie wiele  mniej wzrastała też w roku 2012 i 2013 Gwałtownym czynnikiem wpływającym na  wzrost cen platyny jest decyzja największego producenta o zamknięciu kilku nierentownych kopalń.  Dostawcą surowca o którym mowa jest Anglo American Platinum.  Firma kontroluje 40% światowego wydobycia. W ostatnim jednak czasie zdecydowała się na ograniczenie o około 500-500 tys. uncji w nadchodzącym roku. Powstały w ten sposób spadek urobku (w skali globalnej  o około 7% ) zadecydował o wzroście cen platyny. Według strategów rynku również inne firmy wydobywcze mogą pójść w ślad za Anglo American Platinum.

Pewnie nie wszyscy wiedzą ale krajem, który wydobywa najwięcej platyny jest RPA. To z tego kraju pochodzi ponad 70% światowego wydobycia. Dlaczego platyna osiąga tak duże ceny w stosunku do złota?

  • Złoża platyny są o wiele mniejsze niż złota
  • Proces wydobywania jest o wiele trudniejszy. Kopalnie są bardzo głębokie, sięgają nieraz 5-8 kilometrów.

Platyna lepsza od złota?

Platyna więc, jako instrument inwestycyjny staje się łakomym kąskiem atrakcyjniejszym od tak popularnego złota. Koncentracja wydobycia dodatkowo może wpływać na wzrost platyny.

Zakupy platyny z myślą o jej odsprzedaży w przyszłości stanowią jedynie 6% popytu, podczas gdy udział inwestorów na rynku złota sięga 50%. Dużą różnicę widać też, gdy porównamy wielkość środków zgromadzonych w funduszach ETF. W przypadku platyny jest to 30% rocznego wydobycia, a kruszec zgromadzony w złotych funduszach odpowiada rocznej produkcji.

Każdy z nas kojarzy na pewno nazwy pakietów typu: platynowy, platinum. Jest on zawsze wyżej ceniony i poważany niż złoty, gold. Utarło się w społeczeństwie, zresztą zgodnie z prawdą, że platyna jest o wiele cenniejszym kruszcem. W rzeczywistości ta różnica bierze się z faktu że jest to metal  o wiele rzadziej występujący.  Jednocześnie staje się bardzo dobrym medium do lokowania swoich oszczędności.

Skup platyny

Otwarcie się rynku na platynę pociągnęło za sobą ułatwioną dostępność instrumentów zbytku i nabycia platyny. Dziś przeciętny Kowalski może udać się do wyspecjalizowanych firm i nabyć bądź sprzedać platynę. Trzeba się przygotować na całkiem inny poziom kosztów aniżeli w przypadków złota ponieważ  jedna uncja platyny to koszt równy 1 215 dolarów, czyli nieco powyżej 4 tysięcy złotych. Metal jest ostatnio bardzo popularny  w przemyśle jubilerskim. Dodatki platyny są bardzo pożądane i modne. Biżuteria w całości wykonana z platyny potrafi osiągać zawrotne sumy.

http://www.monety111.pl/platyna

O Redakcja

Autorem artykułu jest Redakcja serwisu bre.net.pl. Kopiowanie w części lub całości bez zgody redakcji jest zabronione.