Za chwilę wszystkie „koperty” w Polsce powinny zmienić kolor na niebieski. Czy samorządy zdążyły się przygotować?

Nie wszyscy o tym wiedzą, ale od 1 lipca 2017 wszystkie miejsca parkingowe przeznaczone dla osób niepełnosprawnych powinny być niebieskie. I nie jest to żadna niespodzianka, bowiem w tym dniu w życie wchodzi rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju sprzed dwóch lat. Tymczasem wygląda na to, że w większości samorządów realizacja rozporządzenia znajduje się w tzw. „proszku”, a lipiec lada chwila.

Rozporządzenie nie pozostawia wątpliwości. Z dniem 1 lipca 2017 roku wszystkie miejsca postojowe przeznaczone dla pojazdów osób z niepełnosprawnościami powinny mieć niebieską nawierzchnię. I to niezależnie od tego, czy znak p-24 (piktogram przedstawiający osobę na wózku inwalidzkim) jest użyty ze znakiem p-18 (liniami wyznaczającymi miejsce postojowe dla pojazdu), czy p-20 (tzw. „koperta”).

Co ciekawe, choć rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju zobowiązuje wszystkie samorządy do zmiany koloru nawierzchni miejsc parkingowych dla pojazdów z osobami niepełnosprawnymi, nie przewiduje się żadnych kar, gdyby samorządy nie zdążyły tychże zmian zrealizować.

A na przykładzie Częstochowy i kilku okolicznych gmin, jako kierowca i pieszy mogę stwierdzić, że nie zdążyły. A trzeba wspomnieć, że w chwili pisania niniejszego tekstu mamy 28 czerwca. Być może za chwilę samorządy wejdą w tryb „urwania głowy” i do pierwszego lipca wspomniane wyżej zmiany zostaną wprowadzone, choć szczerze mówiąc, trudno w to uwierzyć.

Co ważne jednak, miejsca parkingowe dla pojazdów z osobami niepełnosprawnymi oznaczone „po staremu” nie tracą swojego znaczenia. Za parkowanie na „kopercie” pojazdem do tego nieuprawnionym wciąż można dostać mandat w wysokości kilkuset złotych, a w niektórych sytuacjach nawet pojazd taki może zostać odholowany, rzecz jasna na koszt właściciela.

Pozostaje nam więc czekać i zastanawiać się, jak szybko błękit zaleje „koperty”. Przy okazji może warto podjąć się refleksji, czy zmiany te przyczynią się w jakikolwiek sposób do zmiany w mentalności kierowców, którzy mimo wysokich mandatów wciąż zajmują miejsca parkingowe przeznaczone dla pojazdów z osobami niepełnosprawnymi?

O Redakcja

Autorem artykułu jest Redakcja serwisu bre.net.pl. Kopiowanie w części lub całości bez zgody redakcji jest zabronione.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *

*

Jesteś botem? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.