Usługi wtryskarką

Wtryskarka – usługi wtrysku na polskim rynku

Temat wtryskiwarek zna chyba co drugi, polski przedsiębiorca branży produkcyjnej w naszym kraju. Można by rzec – Polska wtryskarkami stoi! Od plastykowych części RTV  pod produkcję figurek gipsowych i różańców. Bardzo popularny model produkcji i biznesu w latach 80-tych i 90-tych ostatnio stracił na impecie. Główną przyczyną jest chińska konkurencja. Ta skuteczni kosi polskie firmy zajmujące się wtryskiwaniem tworzyw.

Chcąc przybliżyć przeciętnemu Kowalskiemu temat wtryskiwanie zacznę od objaśnienia urządzania jakim jest wtryskarka:

Wtryskarka, nazywana inaczej obrabiarką, jest urządzeniem do wtryskowego formowania tworzyw sztucznych. Zbudowana jest z pojemnika na surowiec oraz ogrzewanego cylindra, gdzie tworzywo ulega stopnieniu. Ślimak lub tłok przelewa do formy stopione tworzywo, gdzie zestala się ono w kształtkę.

 

Wtryskarka – usługi wtryskarką

Wtryskarka – usługi wtryskarką

 

Wtryskiwanie tworzyw sztucznych to proces, który jest coraz częściej stosowany we wszystkich gałęziach przemysłu. Wiele czynników ma wpływ na wciąż rosnące zainteresowanie tym procesem. Największe znaczenie ma czynnik ekonomiczny, gdyż umożliwia pełną automatyzację produkcji wyrobów.

Inną, równie ważną przyczyną takiego zainteresowania jest możliwość wyprodukowania przedmiotów o nieco skomplikowanych kształtach. Kolejnym aspektem procesu przetwórstwa tworzyw sztucznych jest to, że dzięki niemu można uzyskać gotowy produkt, gdyż jego powierzchnia nie wymaga obróbki, a przez zastosowanie odpowiedniego barwnika można uzyskać kolor żądany przez producenta.

Plusem przetwórstwa jest dość niskie zapotrzebowanie na energię.

Usługi wtryskarką

(www.formes.pl)

Usługi wtryskarką

Usługi wtryskarką

Usługi wtryskarką, sam proces wtrysku, we wszystkich wtryskarkach wygląda podobnie i składa się z następujących po sobie etapów:

  • 1. na pierwszym etapie cyklu następuje zamknięcie połówek formy zamocowanych przy stołach wtryskarek, następnie zespół zamykający przesuwa ruchomy stół po prowadnicach,
  • 2. następnie przy użyciu pełnej siły zamykania formy zamykają się,
  • 3. w kolejnym etapie następuje dosunięcie cylindra wtryskowego do formy, moment, w którym dysza cylindra styka się z tuleją wtryskową formy,
  • 4. potem tłok lub suw roboczy ślimaka wtryskuje uplastycznione tworzywo do formy,
  • 5. przez przesunięcie ślimaka lub tłoka następuje uzupełnienie skurczowego ubytku tworzywa w formie przez docisk,
  • 6. następuje odsunięcie ślimaka lub tłoka oraz ewentualne odsunięcie cylindra wtryskowego, uplastycznienie tworzywa,
  • 7. na koniec następuje zredukowanie siły zamykającej formę, otwarcie formy i usunięcie wypraski.

O Redakcja

Autorem artykułu jest Redakcja serwisu bre.net.pl. Kopiowanie w części lub całości bez zgody redakcji jest zabronione.