Winda czy schody – co częściej zabija?

Dziś postaramy się być bardziej poważni, ponieważ chcemy obalić mity, które narosły naokoło wind osobowych, a także być może pomóc niektórym ludziom uwolnić się od lęku przed dźwigami. W dzisiejszym świecie wiele się słyszy o tym, że windy jako urządzenia są niebezpieczne – źle konserwowane, mogą zerwać się i spaść ze sporej odległości, zabijając znajdujących się w środku ludzi. Istnieją też pewnego rodzaju stereotypy, które wskazują na to, że schody są o wiele bezpieczniejsze. Ale czy na pewno?

Okazuje się, że według statystyk, w windach, owszem, giną ludzie, ale najczęściej są to technicy, zajmujący się ich naprawą bądź konserwacją. Dzieje się tak poprzez nieprofesjonalne działanie bez zabezpieczeń podczas szeregu czynności, mających za zadanie doprowadzić urządzenie do „porządku”, mówiąc bardzo kolokwialnie. Tymczasem na schodach ginie o wiele więcej przypadkowych ludzi, którzy po prostu z nich korzystają.

Nie chodzi nam jednak tylko o to, by licytować się, z czego najlepiej korzystać, pokonując piętra bloku. Chcemy zaznaczyć, że w dobie powszechnego rozwoju technologii, dźwigi osobowe są dostosowane do potrzeb i wnikliwie sprawdzane przed oddaniem do użytku. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, coraz częściej wypuszcza się na rynek windy zautomatyzowane, które pozwalają na zdalny wgląd do ich parametrów.

Nowoczesne windy, a także szyby, są tworzone w odpowiedni i bezpieczny sposób. Na filmach wielokrotnie mamy do czynienia ze spadającym dźwigiem, który na pewno zmiażdży bohatera. Poleje się krew, a odbiorca będzie wniebowzięty poprzez widzianą na ekranie masakrę. Tymczasem, kiedy jednak winda zacznie spadać przez jakikolwiek błąd techniczny, wystarczy ukucnąć bądź położyć się, by wyjść z tego zdarzenia bez szwanku.

Na końcu chcemy dodać coś o wygodzie wind. Wiele osób wspomina, że windy są wynalazkiem ludzi leniwych. Niemniej jednak warto wspomnieć, jakim są ułatwieniem dla wszystkich poruszających się na wózku inwalidzkim bądź o kulach. Dzięki dźwigowi osobowemu, takie osoby mogą po prostu wyjść z domu, na zewnątrz, ciesząc się piękną pogodą i tym, że udało im się bez problemów opuścić mieszkanie. Schody są dużym utrudnieniem – może nie zabijają ludzi dosłownie, ale zabijają ich marzenia o regularnym wychodzeniu na zewnątrz. Warto o tym pamiętać za każdym razem, kiedy powiemy, że winda w naszym bloku to strata pieniędzy. Ta strata może kogoś przywrócić do życia.

O Redakcja

Autorem artykułu jest Redakcja serwisu bre.net.pl. Kopiowanie w części lub całości bez zgody redakcji jest zabronione.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *

*

Jesteś botem? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.