Czestochowa, Aleja Naswietrzej Maryii Panny. EU, Pl, Slaskie. LOTNICZE.

W Częstochowie wybrano „miejsca przyjazne osobom niepełnosprawnym”

Jak informuje bezpłatny miesięcznik lokalny „Częstochowiak”, w Częstochowie rozstrzygnięto dwa konkursy. Pierwszy dotyczył instytucji, które są „Miejscami przyjaznymi osobom niepełnosprawnym”, drugi – instytucji „przyjaznych rodzinom z dziećmi”.

Od jakiegoś czasu oba konkursy wpisują się w coroczny harmonogram konkursów organizowanych w Częstochowie. Władze miasta chcą w ten sposób wyróżnić placówki użyteczności publicznej, które architektonicznie dostosowują się do potrzeb osób niepełnosprawnych o ograniczonych możliwościach ruchowych. Jednocześnie ma być to zachęta dla innych placówek, aby włączyły się do tej jakże chwalebnej rywalizacji.

Pod koniec listopada prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk wręczył zwycięzcom konkursów: „Miejsce przyjazne osobom niepełnosprawnym” i „Miejsce przyjazne rodzinom z dziećmi” stosowne certyfikaty. W tym roku wnioski konkursowe obejmowały aż cztery kategorie:

  • – miejsca rozrywki i kultury;
  • – obiekty handlowo-usługowe, a więc wszelkiego rodzaju restauracje, kawiarnie, sklepy, hotele;
  • – placówki służby zdrowia;
  • – placówki oświatowe.

Co oceniano podczas wyboru laureatów? Przede wszystkim możliwość wjazdu do placówki wózkiem inwalidzkim, przystosowanie toalet do potrzeb osób niepełnosprawnych, obecność wind dla niepełnosprawnych i wydzielonych miejsc parkingowych. Natomiast w kontekście konkursu na „miejsce przyjazne rodzinom z dziećmi” oceniano m.in. posiadanie pokoju dla matki z dzieckiem, wydzielonego miejsca do zabawy, możliwość wjazdu wózkiem dziecięcym. Sprawdzano nawet, czy temperatura powietrza jest odpowiednia.

Jako „miejsca przyjazne osobom niepełnosprawnym” wybrano następujące placówki: w kategorii miejsca rozrywki i kultury nagrodzona została Hala Sportowa Częstochowa przy ul. Żużlowej 4, w kategorii obiekty handlowo-usługowe zwyciężył Hotel Ibis, natomiast w kategorii placówki służby zdrowia wybrano Dom Pomocy Społecznej przy ul. Kontkiewicza.

Zwycięzcom oczywiście gratulujemy, jednocześnie zachęcamy zarządzających innymi placówkami, aby w kolejnym roku włączyły się do rywalizacji, rzecz jasna po uprzednim przygotowaniu architektonicznym.

liftplus.pl

O Redakcja

Autorem artykułu jest Redakcja serwisu bre.net.pl. Kopiowanie w części lub całości bez zgody redakcji jest zabronione.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *

*

Jesteś botem? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.