Termoformowanie
Termoformowanie

Termoformowanie – na czym polega technologia

Proces technologiczny, w którym ze sztywnych płyt lub folii, wstępnie podgrzanych do danej temperatury bliskiej temperatury mięknienia, która jest charakterystyczna dla danego tworzywa, kształtuje się produkty o określonych kształtach to termoformowanie. Względnie tanie, proste i wysokowydajne przetwórstwo powoduje, że termoformowanie jest dogłębnie wykorzystywane w produkcji wyrobów wielkogabarytowych. Istnieje możliwość prowadzenia produkcji zarówno masowej jak i jednostkowej w zależności od oferowanych rozwiązań technicznych i zakresu oprzyrządowania.

W trakcie procesu termoformowania wyrobów wielkogabarytowych istnieją zawsze dwie podstawowe operacje, bezpośrednio następujące po sobie – ogrzewanie półfabrykatu i formowanie, kształtowanie produktu. Materiał, który poddawany jest obróbce, mocowany jest w uchwytach igłowych, na obwodzie formowanej powierzchni. Ogrzewanie zapewniane jest dzięki elektrycznym promiennikom podczerwieni, zlokalizowane są w odległości 125 mm, po obydwu lub jednej stronie półfabrykatu.

Termoformowanie

Termoformowanie

Rodzaj polimeru, jego grubość i kolor mają wpływ na czas ogrzewania potrzebnego do uzyskania odpowiednio miękkiego materiału. Rodzaj polimeru i napełnienie mają wpływ na przewodnictwo cieplne. W porównaniu do elementów ciemno zabarwionych, białe płyty trudniej pochłaniają promieniowanie cieplne w podczerwieni. Jaśniejsza płyta powoduje dłuższy cykl ogrzewania.

Są 3 podstawowe rodzaje procesu termoformowania:

  • – ciśnieniowe,
  • – mechaniczne,
  • – próżniowe.

Aby sprzyjać lepszej wydajności i jakości uzyskanych produktów, stosuje się na ogół rozwiązania mieszane.

W trakcie próżniowego formowania stosuje się: formy pozytywowe – identyczne odwzorowanie faktury formy, a także wymiarów miejsca po stronie wewnętrznej wyrobu lub formy negatywowe – identyczne odwzorowanie faktury formy, a także wymiarów miejsca po stronie zewnętrznej.

Produkty, które otrzymujemy w procesie termoformowania, są wykorzystywane we wszystkich gałęziach przemysłu. Są to opakowania produktów chemii gospodarczej, produktów kosmetycznych, przemysłowych, opakowania jednorazowe, takie jak tacki, talerzyki, kubki oraz produkty otrzymane z termoformowania płyt – kasetony, osłony, szyldy reklamowe, palety transportowe.

O Redakcja

Autorem artykułu jest Redakcja serwisu bre.net.pl. Kopiowanie w części lub całości bez zgody redakcji jest zabronione.