Szpilki damskie w lekcji historii

Prawdopodobnie dla wszystkich czytelników zaskakujący będzie fakt, że jeszcze ponad trzysta lat temu angielscy parlamentarzyści uchwalili zasadę, według której dało się uznać za nieważne każde małżeństwo, do którego doszło w wyniku uwiedzenia mężczyzny przez kobietę za pomocą zestawu określanego jako „róż, pudry, szminki i wysokie obcasy”. Warto pamiętać, że damskie obuwie musiały przejść wyboistą drogę zanim zostały cenionym i pożądanym elementem kobiecości i symbolem, który z pasją zaczął był wybierany przez wszystkie panie. Początki były mocno nietypowe, ponieważ bezpośrednimi pierwowzorami były buty męskie. Okazuje się, że szpilki uzyskały sławy, przeszły sporo zmian, zaczynając od podstawy obuwia męskiego.

Zanim powstały szpilki damskie

Prawie do ostatnich dekad XVII wieku buty dla dam nie odróżniły się w widoczny sposób od modeli dla mężczyzn. Pozostaje pytanie, jak w takich warunkach mogły powstać znane dziś i uważane za synonim kobiecości i najbardziej pożądane obuwie u kobiet – szpilki damskie. Rozdział obuwia według płci zaczął się w czasach kultury barokowej, gdy od kobiet zaczęto wymagać pewnych cech fizycznych.

Liczyła się smukła i wydłużona sylwetka. Kobiety z coraz większą dumą zaczęły zakładać na sobie dodatkowe warstwy gorsetów, a na głowach starał się tworzyć wysokie fryzury. Spowodowało to sytuację, w której również na stopach musiały zaczać pojawiać wysokie buty z elementem, który w prosty sposób doda sobie kilku centymetrów do własnego wzrostu.

Szpilki damskie i trudne początki

W tamtych czasach każde obuwie charakteryzowało się mocno skomplikowaną konstrukcją. Można powiedzieć, że według dzisiejszych standardów w zasadzie nie przypominało ono obecnego. Wygodne czółenka, które tak chętnie ubierają współczesne panie nie tylko na specjalne okazje, ale także w codziennym życiu miały pojawić się wiele dekad później.

W minionych czasach kobietom udawało się ozdabiać własne pantofle haftami i drogocennymi kamieniami, jednak sporą przeszkodą był wysoki obcas, który na dodatek był przesunięty w kierunku śródstopia, a nie w obecny sposób, czyli pięty. Oznaczało to, że ciężar ciała nie mógł się równomiernie rozkładać. Każdy krok sprawiał kobietom duży ból. Spacery nie były wówczas pożądane, ponieważ piesze wędrówki czy spacery po parku oznaczały po prostu nieprzyjemności.

Szpilki damskie stają się wygodne

Okres rewolucji francuskiej poza zmianami politycznymi doprowadził też do powrotu mody na antyk i panujących w nich cech. Zaczęły liczyć się proste i lekkie fasony. Panie, które chciały uchodzić za modne, zakładały na własne stopy obuwie o płaskiej podeszwie. Szpilki znane z wcześniejszych epok zostały zepchnięte na margines i musiały odczekać spory czas. Zostały odstawione na prawie pół wieku.

Kobietom bez szpilek udało się wytrzymać około pięćdziesiąt lat, bowiem połowa XIX wieku przyniosła buty na obcasie, które zapinano z boku dzięki niewielkim guzikom. Takie rozwiązanie cechowało się wygodą nieznaną wcześniej. Główną zmianą było pojawienie się w podeszwie sprężyn, które zapewniały amortyzację podczas kroków i równomierny rozkład ciężaru ludzkiego ciała na całej stopie. Przez wszystkie poprzednie lata przed tą „innowacją” to pięta musiała skumulować wszystkie kilogramy ciała, co odciskało bolesne piętno na kobiecych sylwetkach.

O Redakcja

Autorem artykułu jest Redakcja serwisu bre.net.pl. Kopiowanie w części lub całości bez zgody redakcji jest zabronione.