Skąd te lustra w windach?

Wielokrotnie dziwiło nas, że w windach znajdują się lustra – płaskie powierzchnie, które pozwalają nam dostrzec, jak bardzo się nie wyspaliśmy albo jak pięknie wyglądamy. W windach, zwłaszcza w blokach mieszkaniowych i w budynkach pracy, często witamy nasze szklane odbicie, ale nie do końca wiemy, dlaczego one tam są? W tym tekście damy wam odpowiedź i podpowiemy, jak cieszyć się z ich obecności.

Zastanówmy się, jakby wyglądała winda bez luster? Byłaby nieciekawą bryłą, z kilkoma przyciskami i nie zawsze przyzwoitym wystrojem. Brak zwierciadła mógłby wtedy powodować, że część osób do windy po prostu by nie wsiadła. Winda bez tego dodatku kojarzy się z bardzo ograniczoną przestrzenią, niebezpieczną dla wielu osób, które mają lęk przed zamknięciem. Lustra mogą pomóc im w poradzeniu sobie z tą kilkusekundową, a czasami dłuższą jazdą, by mogli w spokoju podróżować z góry i do góry. Klaustrofobia dzięki temu trikowi nie jest już ciążącym jak kiedyś problemem.

Jednak pierwotna funkcja lustra wiąże się z czasem. Ludzie nie lubią czekać. Irytuje nas uciekający przez palce czas, dlatego inżynierowie w czasach pnących się dopiero wieżowców (czasy powojenne) decydowali się na dodanie luster do wind. Pasażerowie, naprawdę różni, lubią przeglądać się w nim, uśmiechnąć się do siebie lub uważnie zlustrować osobę dosiadającą się. Dzięki temu zapominają na moment o czasie, a wjazd windy nie sprawia im najmniejszych problemów. Pozwala to znacznie oszczędzić na szybko wjeżdżających windach. Ich tworzenie wymaga sporej inwestycji pieniężnej, a płaska powierzchnia może uchronić producentów od niesamowitych kosztów.

Lustra są pomocne także dla ludzi z niepełnosprawnością ruchową. Duże zwierciadło umożliwia im wjeżdżanie tyłem do środka windy, bez obawy, że źle wymanewrują wózkiem. Ten niepozorny element może bardzo mocno ułatwić życie, dlatego cieszmy się, że w windach dostępne są lustra – teraz możemy robić sobie selfie ze znajomymi, wychodząc na miasto wieczorem.

O Redakcja

Autorem artykułu jest Redakcja serwisu bre.net.pl. Kopiowanie w części lub całości bez zgody redakcji jest zabronione.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *

*

Jesteś botem? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.