Piaskowanie uzyskuje przewagę nad standardowym szlifowaniem (jeżeli chodzi o techniki czyszczenia powierzchni) z powodu gładszej powierzchni, gotowej już bezpośrednio do dalszych etapów zamówień, tj: gruntowania, malowania, nakładania warstw tynków, etc.
Technika piaskowanie jako jedna z nie wielu bardzo dobrze sprawdza się przy w ogromnej liczbie przypadków kłopotliwej z czyszczeniem niełatwo dostępnych miejsc: rogów, zakrzywień konstrukcyjnych,elementów pół-zamkniętych, poddane piaskowaniu miejsca na każdym kroku uzyskują tą samą, wysoką jakość powierzchni.
Piaskowanie w przemyśle jako proces technologiczny pojawiło się na stało w XIX wieku a proces technologiczny opatentował Benjamin Tilghman (18 października 1870 roku). Na początek względy BHP i bezpieczeństwa pracy nie zostały brane w ogólności pod uwagę stąd pracujący przy piaskowaniu bardzo często zapadali na choroby grnych drg oddechowych. Renowacja zabytkw to kolejna dziedzina gdzie z powodzenie stosuje się piaskowanie.
Od pewno czasu piaskowanie zdobywa nowe rynki. Piaskuje się dziś nawet metalowe meble biurowe. Dokładność technologii piaskowania i coraz tańsze zaplecze maszynowe (np: piaskarki) jakie jest wymagane do piaskowania sprawia, że proces jest coraz częściej wybierany przez drobnym przedsiębiorców i osoby fizyczne, które wcześniej nigdy nie sięgnęły by po tą technologię.