Posadzki betonowe w codziennym użytkowaniu

Jeśli nie zamierzamy wymieniać nawierzchni posadzki w krótkim czasie, to starajmy zachować się czystość betonowej powierzchni oraz unikać rozlania substancji, które znacznie pogorszą późniejszą przyczepność. Wśród nich mogą być m.in. środki antyadhezyjne czy wszelakie zabrudzenia. Ze względu na rodzaj oraz intensywność zabrudzeń konieczne może okazać się wypróbowanie specjalistycznych środków zaradczych. To nie tylko odkurzanie lub czyszczenie mechaniczne, ale także staranne zmywanie i szorowanie.

Uzupełnione mogą być dodatkowymi procesami szlifowania, piaskowania i frezowania. Za najbardziej odpowiednią metodę usuwania zanieczyszczeń powstałych przez olej jest kasacja zabrudzonego podłoża, co może wydawać się dość radykalne. Niestety pozostałe metody, wśród których można wymienić zakup specjalnych preparatów do czyszczenia lub wykorzystanie szorowania mechanicznego może nie zapewnić kompleksowego wyczyszczenia zabrudzonej powierzchni posadzek.

Posadzki – metody czyszczenia

Jeśli całkowite usuwanie podłoża, gdzie nie da się usunąć zabrudzeń wydaje nam się zbyt radykalnym rozwiązaniem, pozostaje jest opcja z wykorzystaniem gruntowników wprost na uszkodzone podłoże. Warto jednak pamiętać, że najbardziej skuteczną technologię oczyszczania podłoża znajdziemy w opisach podawanych przez producenta.

Najczęściej chodzi o mechaniczn oczyszczenie wraz z dokładnym zmyciem podłoża. Po nim następuje rozprowadzenie na podłożu posadzki specjalnego preparatu o właściwościach czyszczących. Po szczegółowym wtarciu w powierzchnię jednym z końcowych etapów jest wykonane mechanicznie odessanie zabrudzeń.

Na koniec należy nanieść na podłoże posadzki od razu pod procesie odessania impregnat gruntujący. Ostatecznie może to być wcześniej przygotowana posypka z piasku kwarcowego z dokładnie określonym uziarnieniem.

Posadzki betonowe – oczyszczanie warstw

Znacznie trudniej jest wyczyścić posadzki z zanieczyszczeń powstałych przez materiały bitumiczne, farby bądź smoły. Jedynym skutecznym sposobem może okazać się wyłącznie frezowanie, piaskowanie lub groszkowanie.

Brud chemiczny z kolei ustępuje pod oczyszczaniem płomieniowym. Uznaje się, że proces frezowania umożliwia usunięcie powierzchniowej warstwy podłoża zawierającego niskie parametry wytrzymałościowe. Sprawdza się zanieczyszczeniach uczynionych przez ciężko usuwalne mieszanki. Przy śrutowaniu dostajemy możliwość bezpyłowego pozbycia się zaczynu cementowego, który uległ już stwardnieniu.

Posadzki – skuteczne oczyszczanie

Pozostają jeszcze sposoby hydrodynamiczne takie jak lanca wodna przy wysokim ciśnieniu. Wybierana są w sytuacjach, gdy konieczne jest usunięcie niestabilnych elementów podłoża posadzek przy dużym zanieczyszczeniu. Wysokie ciśnienie umożliwia usuwanie niesprawnych warstw podłoża o większej grubości, które uległy już procesom korozji.

Przy wykruszeniach i ubytkach w budowie, to ze względu na ich rozmiary, konieczne jest uzupełnienie za pomocą zapraw o przyspieszonym czasie wiązania i twardnienia.

Alternatywą mogą również zaprawy cementowo-epoksydowy), których rolą jest proces reprofilacji. Nie należy zapominać o szpachlach i standardowych zaprawach epoksydowych, służących do klejenia i spoinowania.

 

techmaposadzki.pl – posadzki

O Redakcja

Autorem artykułu jest Redakcja serwisu bre.net.pl. Kopiowanie w części lub całości bez zgody redakcji jest zabronione.