Porcelana. Jak to się zaczęło, czyli chińskie prapoczątki porcelany

Według źródeł historycznych początków porcelany należy doszukiwać się co najmniej dwa tysiące lat temu, w pierwszym stuleciu po Chrystusie. Wtedy to wytwarzano masę porcelanową, którą dzisiaj określa się mianem „protoporcelany”. Od razu trzeba nadmienić, że „protoporcelana” różniła się znacząco od porcelany, jaką znamy dzisiaj. Na te trzeba było poczekać blisko dziesięć wieków.

W formie podobnej do tej, do której jesteśmy przyzwyczajeni, porcelana pojawiła się dopiero pod koniec pierwszego tysiąclecia po narodzinach Chrystusa. Stanowiła ona połączenie kaolinu i skalenia. Pojawienie się wyrobów porcelanowych było o tyle znaczące, że przełamało duopol ozdobniczy srebra i złota.

W Azji największą świetnością porcelana cieszyła się w okresie przypadającym na panowanie dynastii Ming i Qind. To wówczas nadano jej status materiału królewskiego. Przybysze spoza Chin, zwłaszcza ci z Europy, zakochali się w wyrobach porcelanowych od pierwszego wejrzenia i wkrótce potem porcelana stała się najbardziej prestiżowym i ekskluzywnym towarem eksportowym Państwa Środka.

Kto zapoznał Europejczyków z porcelaną? Według przekazów zaszczyt ten przypada słynnemu podróżnikowi Marco Polo. Kiedy uświadomimy sobie, że Polo żył na przełomie trzynastego i czternastego wieku po Chrystusie, okaże się, że Europejczycy poznali porcelanę stosunkowo późno. Nie zmieniło to jednak faktu, że momentalnie się nią zachłysnęli, przez setki lat bezskutecznie usiłując odkryć sekret wytwarzania porcelany.

Sztuka ta udała im się dopiero w osiemnastym wieku. Do tego czasu Chińczycy mieli bezwzględny monopol na wytwarzanie wyrobów porcelanowych. Za wynalazcę europejskiej porcelany uważa się niemieckiego alchemika Jana Fryderyka Boettgera, który miał jako pierwszy na Starym Kontynencie opracować technologię wytwarzania porcelany. Miało to miejsce w 1709 roku i tę datę uważa się dziś za początek istnienia europejskiej porcelany. Niespełna rok po tym wydarzeniu w Miśni założono pierwszą w Europie fabrykę porcelany.

Europejska porcelana szybko dorównała chińskiej pod względem jakości wykonania i estetyki, w miarę jak technologia jej wykonywania była rozwijana. Można powiedzieć, że mimo upływu setek, a nawet tysięcy lat, od prapoczątków porcelany, ta niezmiennie cieszy się olbrzymią popularnością na całym świecie.

http://www.lenahurt.pl/

O Redakcja

Autorem artykułu jest Redakcja serwisu bre.net.pl. Kopiowanie w części lub całości bez zgody redakcji jest zabronione.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *

*

Jesteś botem? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.