Jak pomóc starszym sąsiadom?

W dobie zabiegania XXI wieku, nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, jak bardzo możemy pomóc drugiemu człowiekowi. Seniorom trudno się żyje, zwłaszcza jeżeli warunki mieszkaniowe są trudne. Przez trudność chodzi o brak wind, strome schody, brak możliwości swobodnego zejścia na dół ze swojego mieszkania. Sprawni ludzie nie zdają sobie sprawy, że niektórym osobom ciężko w ogóle wyjść z domu. Dlatego nie zawsze zwracamy uwagi na potrzeby sąsiadów w sędziwym wieku. A powinniśmy.

To nie musi od razu być coś dużego. Możemy zacząć od zwykłego dzień dobry, które już jest jakimś zainteresowaniem. Często starsi ludzie otwierają się na rozmowę – chociaż dla wielu ludzi brzmi to jak skarżenie się dla życie, tak naprawdę sytuacja wygląda zupełnie inaczej. W tych słowach mogą kryć się różnorakie problemy, z którymi zmagają się codziennie, a których na pierwszy rzut oka nie widać. Jak jednak możemy pomóc? Mamy dla was dwa ważne podpunkty, które mogą odmienić życie seniorów-sąsiadów w dużym i małym mieście.

Zakupy, rachunki, drobne sprzątanie

Czasami sąsiedzi potrzebują głównie pomocy, związanej z załatwianiem potrzebnych rzeczy, płaceniem rachunków. Pomoc nie ogranicza się tylko do pójścia na pocztę, ale może też tyczyć się zrobienia większych zakupów, na przykład chemicznych, które ciężko osobie nie do końca sprawnej przynieść do domu.

Schodołazy, platformy, windy schodowe

To cięższa sprawa, ale w życiu nie ma rzeczy niemożliwych. W wielu blokach nie da się zamontować windy w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. Natomiast być może, jeżeli w bloku mieszka duża ilość seniorów, udałoby się zamontować tak zwane schodołazy, które ułatwiałyby im pokonywanie tej odległości. Dzięki nim, osoby te mogłyby się czuć o wiele bezpieczniej podczas schodzenia.

To nie koniec z pomysłami tego typu – trzeba się tylko zastanowić i zapytać, czego najbardziej potrzebują seniorzy. Czy może to być tylko doraźna pomoc podczas załatwiania sprawunków, czy powinna to być już pomoc profesjonalna, która dotyczy montażu nowoczesnego urządzenia, ułatwiającego znacznie życie osobom starszym.

O Redakcja

Autorem artykułu jest Redakcja serwisu bre.net.pl. Kopiowanie w części lub całości bez zgody redakcji jest zabronione.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *

*

Jesteś botem? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.