Podkładki chłodzące. Czy opłaca się w nie inwestować? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Właściwa eksploatacja i konserwacja laptopów wydatnie wpływa na żywotność urządzenia. W końcu każdemu powinno zależeć, aby wizyty w serwisach komputerowych i naprawa komputerów należały do rzadkości. Laptopy, jak wiadomo, mają to do siebie, że podczas wzmożonej pracy potrafią nagrzewać się do niebezpiecznych temperatur, co może skutkować różnego rodzaju awariami lub skróceniem żywotności komputera. Receptą na ten problem mają być rzekomo podkładki chłodzące. Ale czy rzeczywiście są one tak skuteczne, jak przekonują ich producenci?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ zależy od co najmniej kilku czynników. Pierwszym i najważniejszym jest z pewnością model podkładki, jaki chcemy kupić. Jedne podkładki chłodzą bardziej efektywnie, inne mniej. Po drugie – zakup podkładki ma sens niemal wyłącznie wtedy, gdy otwór (bądź otwory) wentylacyjne laptopa znajduje się na spodzie obudowy.

Na jakie efekty można liczyć?

Najwyższej jakości podkładki chłodzące są w stanie obniżyć temperaturę karty graficznej i procesora nawet o dziesięć stopni Celsjusza. Ale tutaj warto zwrócić uwagę na frazę, która wydaje się kluczowa, czyli „najwyższej jakości podkładki”. Skoro mówimy o takich, trzeba mieć na uwadze, że ich zakup wiąże się z większym obciążeniem finansowym niż w przypadku tanich, plastikowych podkładek.

Z czym wiąże się korzystanie z podkładek?

Przede wszystkim z hałasem, jaki te generują podczas użytkowania. Jest to rzecz, którą „przeskoczyć” naprawdę trudno, a więc przy wyborze odpowiedniego urządzenia warto sprawdzić, czy pod względem hałasu podkładka nie będzie dla nas zbyt uciążliwa. W tym przypadku doskonale sprawdzają się opinie internautów i recenzje urządzenia.

Jaki rozmiar wybrać?

Odpowiedź wydaje się banalna – taki, aby pasował do rozmiarów naszego laptopa. Niektórzy producenci podkładek podają informacje na temat tego, z jakimi modelami komputerów podkładki będą dobrze współpracować. Generalnie warto mieć na uwadze, aby rozmiary podkładki były nieco większe od rozmiarów urządzenia.

Mobilność, konstrukcja

Warto wybrać taką podstawkę, która będzie odpowiadać naszym potrzebom. Jeśli tryb naszej pracy można określić mianem mobilnego, warto wybrać taką konstrukcję podstawki, która nie będzie uciążliwa podczas pracy w różnych miejscach i którą będzie można w łatwy sposób transportować.

naprawakomputerowczestochowa.pl

O Redakcja

Autorem artykułu jest Redakcja serwisu bre.net.pl. Kopiowanie w części lub całości bez zgody redakcji jest zabronione.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *

*

Jesteś botem? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.