#3 Fly Geyser, Nevada, Usa
#3 Fly Geyser, Nevada, Usa

Niesamowite pomniki przyrody na świecie i w Polsce

Wielkimi i spiesznymi krokami zbliżają się wakacje i czas urlopowania. Wielu Polaków urlop spędzi za granicą w egzotycznych krajach. Dla nich mamy propozycję kilku niesamowitych miejsc, które z pewnością przykują  uwagę i pozostaną na długo w pamięci.

1. Tianzi Mountains, China

#1 Tianzi Mountains, China

#1 Tianzi Mountains, China

Tianzi Mountain (天子山) znajduje się w Zhangjiajie w prowincji Hunan w Chinach, niedaleko Suoxi Valley. Jej nazwa pochodzi od rolnika Xiang Dakun z Tujia grupy etnicznej, który kierował bunt udanego lokalnych rolników i nazywał siebie „Tianzi”. To znaczy „syn Nieba” i jest tradycyjnym epitetem chińskiego cesarza. Jest również wykonane z marmuru.

 

2. Glowworms Cave, New Zealand

#2 Glowworms Cave, New Zealand

#2 Glowworms Cave, New Zealand

On Waitomo Glowworm atrakcją jest jaskinia w Waitomo na Wyspie Północnej Nowej Zelandii, znanej populacji robaczki świętojańskie, Arachnocampa luminosa. Gatunek ten występuje wyłącznie w Nowej Zelandii. Są one po wielkości średniej komara. Jaskinia ta jest częścią systemu, który zawiera Waitomo Caves Ruakuri Jaskini Jaskinia i Aranui.

 

3. Fly Geyser, Nevada, Usa

#3 Fly Geyser, Nevada, Usa

#3 Fly Geyser, Nevada, Usa

Fly Gejzer, znany również jako Fly Gejzer lub Ranczo Gejzer [Zielonej potrzebne źródło] jest mała geotermalnych gejzer człowieka znajduje się w Washoe County, Nevada około 20 mil (32 km) na północ od Gerlach. Fly Gejzer znajduje się w pobliżu brzegu zbiornika i jest Fly tylko około 5 stóp (1,5 m) wysokości, ale 12 stóp (3,7 m) szerokości, licząc kopiec, na którym siedzi.

 

4. Pamukkale, Turkey

Pamukkale, Turkey

Pamukkale, Turkey

Słynie z wapiennych osadów powstałych na zboczu góry Cökelez. Wypływająca z gorących źródeł woda, bogata w związki wapnia i dwutlenek węgla, ochładzając się na powierzchni, wytrąca węglan wapnia, którego osady układają się w nacieki i stalaktyty. Na zboczu góry, wykorzystując nierówności terenu, powstają progi, półkoliste i eliptyczne baseny wody termalnej, ukształtowane w formie tarasów, oddzielone od siebie obłymi zaporami, po których spływa woda.

5. Emerald Ice On Baikal Lake, Russia

 

 

#5 Emerald Ice On Baikal Lake, Russia

#5 Emerald Ice On Baikal Lake, Russia

Bajkał (ros озеро Байкал, tr Ozero Baykal; IPA:. [Ozʲɪrə bɐjkɑl]; Buriacji: Байгал нуур, mongolski: Байгал нуур, Baygal nuur, czyli „natura jezioro”, [3]) jest jezioro w południowej przepaść regionu rosyjskiej Syberii, między Irkucka Oblast na północnym zachodzie i Buriacji na południowym wschodzie.

 

7. Monte Roraima – Venezuela

#7 Monte Roraima - Venezuela

#7 Monte Roraima – Venezuela

Roraima (hiszpański: Monte Roraima [monte roɾaima], znany również jako Tepuy Roraima i Cerro Roraima; Portugalski: Monte Roraima [mõtʃi ʁoɾɐjmɐ]). Jest to najwyższy łańcucha Pakaraima płaskowyże Tepui w Ameryce Południowej [4]: 156 Pierwszy opisane przez angielski odkrywca Sir Walter Raleigh w 1596 roku, jego obszar 31 km2 szczyt [4]: 156 składa się ze wszystkich stron klify wzrost 400 metrów (1300 stóp).

 

8. Jezioro Wiżajny na Suwalszczyźnie – Polska

Jezioro Wiżajny na Suwalszczyźnie - Polska

Jezioro Wiżajny na Suwalszczyźnie – Polska

Wiżajny (lit. Vižainis) – jezioro położone w północno-wschodniej Polsce, w województwie podlaskim, w powiecie suwalskim, w gminie Wiżajny, ok. 1 km od granicy z Litwą. Najwyżej położone duże jezioro Pojezierza Wschodniosuwalskiego.

agroburniszki.pl

 

źródło, fot.: wikipedia

O Redakcja

Autorem artykułu jest Redakcja serwisu bre.net.pl. Kopiowanie w części lub całości bez zgody redakcji jest zabronione.