Najsłynniejsze windy świata: Hammetschwand w Szwajcarii

W cyklu wpisów „Najsłynniejsze windy świata” przedstawiamy najciekawsze, najbardziej nietypowe, a przede wszystkim najbardziej znane windy na świecie. Przekonujemy, że ten rewolucyjny wynalazek jest nie tylko użytecznym środkiem transportu, ale również może być architektonicznym dziełem sztuki, które przyciągać będzie turystów z całego świata. W dzisiejszym wpisie zatrzymujemy się w szwajcarskich Alpach, by przyjrzeć się z bliska słynnej windzie Hammetschwand.

Mierzy blisko 153 metry i jest najwyższą zewnętrzną windą w Europie. Dla porównania – rekordzista pod tym względem, wpisany do Księgi Guinnessa – winda Bailong Elevator („Winda Stu Smoków”), od maja 2002 funkcjonująca w Chinach – mierzy dokładnie 171,4 metra wysokości.

Wróćmy jednak na bohatera naszego dzisiejszego wpisu. Winda Hammetchwand znajduje się w Szwajcarii, a miejscem, do którego transportuje turystów, jest punkt widokowy – stacja Hammetschwand. Podróżując nią, dostaniemy się na wysokość 1132 metrów n.p.m. A więc sama podróż, jak i jej cel wiąże się z niezwykle imponującym krajobrazem Alp i Jeziora Czterech Kantonów. Owszem, niektórych trudno przekonać do skorzystania z tego środka transportu, bo umówmy się – nie jest to podróż dla kogoś o słabych nerwach. Niemniej przejażdżka windą Hammetschwand należy do tego rodzaju doświadczeń, którego warto zaznać przed śmiercią.

Obiekt jest stosunkowo stary, bo powstał na początku dwudziestego stulecia. Konkretnie w latach 1905-1910. Początkowo winda poruszała się z prędkością ok. 1 metra na sekundę. W 1935 roku jednak dokonano pierwszej znaczącej modernizacji, która skróciła czas podróży na górę z początkowych trzech minut do blisko pięćdziesięciu sekund. Trzeba więc zaznaczyć, że podróż windą jest doświadczeniem tyleż intensywnym, co krótkim. Bo o ile Hammetschwand nie może poszczyć się statusem największej windy na świecie, to już w kwestii prędkości nie ma sobie równych.

Warto też nadmienić, że wejście do windy, maszynownia oraz początkowe czternaście metrów szybu znajdują się… wewnątrz góry. A więc jeśli będziecie przypadkiem w szwajcarskich Alpach, koniecznie zafundujcie sobie przejażdżkę tą windą.

windy-towarowe.pl

O Redakcja

Autorem artykułu jest Redakcja serwisu bre.net.pl. Kopiowanie w części lub całości bez zgody redakcji jest zabronione.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *

*

Jesteś botem? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.