Tarasy
Tarasy

Masz taras, ale brakuje Ci zadaszenia kilka rad co zrobić

Możliwość posiadania dużego przestrzennego trasu to wspaniała sprawa zwłaszcza w momencie upałów. Tarasy są wspaniałym miejscem na przyjemny spokojny wypoczynek.
Jest to miejsce gdzie bardzo często spotykamy się z bliskimi na wspólnych posiłkach, z przyjaciółmi grillu oraz spokojnie odpoczywamy po obiedzie. Natomiast problem jest kiedy pogoda staje się coraz bardziej pochmurna, bo trzeba rezygnować z wspaniałej sielanki. W tym przypadku dobrze by było alby taras był zadaszony.

Tarasy

Tarasy

Warto, więc przewidzieć taka ewentualność jeszcze na etapie projektowania domu, ale jeśli nie przemyśleliśmy tego to nic się nie stało, bo jest jeszcze kilka możliwość zrobienia zadaszenia tarasowego.

Pierwszym sposobem jest ustawienie na trasie zwykłego parasola ogrodowego. To najprostszy i zarazem najtańszy sposób. Nie jest to jednaj najlepsze rozwiązanie, ponieważ parasol zasłania tylko część tarasu. Ponadto jest to konstrukcja bardzo podatna na silne podmuchy wiatru i trzeba bardzo uważać by nie spadła na głowę.
Warto też przyjrzeć się materiałowemu markizowi. Rozwiązanie dość proste choć nadal mało odporne na silniejsze wiatry. Natomiast umożliwia objęcie powierzchnią dokładnie całego tarasu oraz łatwo się zwija i rozwija. Jest to możliwe dzięki temu, że cała konstrukcja jest wykonana z aluminium i materiału płóciennego. Ten rodzaj zadaszenia może mieć szerokość od 2 do 18 m i wysięg od 1,5 do 7m. W przypadku markiz obszerniejszych, na stelaż stosuje się wzmocnione stopy aluminium. Ceny tego przedmiotu są bardzo zróżnicowane i uzależnienie od rodzaju materiałów z których są wykonane.

Tarasy

Tarasy

Jeszcze jedna możliwość nie zależna od początkowych projektów domu i obecnie najczęściej stornowana, czyli płyty poliwęglanowe. Struktura Poliwęglanu sprawia że jest on lekki i plastyczny, co daje sposobność łatwego dopasowania kształtu do konstrukcji drewnianej postawionej nad tarasem. Jest to konstrukcja o wiele mniej podatna od wyżej opisanych na mocne podmuchy wiatru Płyty z reguły są przezroczyste, jak szkło, ale istniej tez wersje matowe i barwowe. Daje to możliwość wyboru czy chcemy mieć bardziej ochronę przed słońcem czy tylko przed deszczem.

Tarasy

Tarasy

Niestety wersje barwowe znacznie ograniczają dostęp światła naturalnego do pomieszczeń znajdujących się w obrębie tarasu. Płyty posiadają grubość od 4 do 13 mm, im większa jest ich grubość, tym lepiej izolują cieplnie. Poliwęglan jest wytrzymały na wahania temperaturowe (nawet od -40 do +120°C). Niestety promieniowanie UV szkodliwie wpływa na jego strukturę. Z tego powodu zabezpiecza się go na wierzchu warstwą akrylu.

 

www.ogrodkirestauracyjne.pl

O Redakcja

Autorem artykułu jest Redakcja serwisu bre.net.pl. Kopiowanie w części lub całości bez zgody redakcji jest zabronione.