Kulista winda, która zachwyca oryginalnością wszystkich turystów

Sztokholm nieustannie zaskakuje miłośników niezwykłej, innowacyjnej architektury. Ich projekt i rozwiązania sprawiają, że wiele z nas chciałoby się na stałe przenieść do tego kraju. Kolejnym, dobrym powodem do takiej przeprowadzki jest winda-gondola SkyView, która zabierze nas na samą górę Globen, czyli szwedzkiej areny narodowej w kształcie kuli.

Gondolki zostały zaprojektowane w wygodny sposób, podobny technicznie do gondoli narciarskich. Dzięki SkyView pasażerowie mogą obserwować panoramę miasta z ciekawej wysokości. Budynek ma wysokość 85 metrów, a więc rzeczywiście warto wcześniej zakupić bilety i stanąć w kolejce, by wraz z rodziną zwiedzić tę atrakcję. Ale najpierw może co nieco o stronie technicznej SkyView.

Więc technicznie kulę ujmując…

Winda ta działa już osiem lat, od 2010 roku, kiedy to została oddana do użytku publicznego. Warto dodatkowo zaznaczyć, że do dyspozycji są aż dwie gondolki. Dach Globenu został odpowiednio wzmocniony, by wytrzymał dodatkową atrakcję, poprzez stal oraz specjalne szyny. Windy natomiast są wykonane z mocnego, wytrzymałego szkła, które umożliwia obserwację krajobrazów. Przejażdżka zajmuje około 16 minut. Być może nie jest to wystarczający czas dla każdego, ale w słoneczną pogodę wiele można zobaczyć, będąc w środku gondolki. W środku może przebywać tylko do piętnastu osób – warto więc przybyć na miejsce w godzinę otwarcia windy, by rzeczywiście nie stać nie wiadomo jak długo w kolejce.

Uroki windy oraz krajobrazów warte grzechu

SkyView w Sztokholmie jest przede wszystkim dodatkowym urozmaiceniem i warto z niego skorzystać, jeżeli jest się w pobliżu Globen. Polecamy tego rodzaju atrakcję wszystkim, którzy cenią sobie piękne, miejskie widoki z wysoka, jednak zastrzegamy, że w windzie nie będą czuć się dobrze osoby z różnego rodzaju lękami, związanymi z windami. Gondolki są szklane i najczęściej wiele w nich ludzi – każdy, kogo męczą fobie, może czuć się niezbyt komfortowo. Poza tym – serdecznie polecamy SkyView!

O Redakcja

Autorem artykułu jest Redakcja serwisu bre.net.pl. Kopiowanie w części lub całości bez zgody redakcji jest zabronione.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *

*

Jesteś botem? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.