Kosmiczna winda – coraz bliżej nas?

Chyba dla wielu osób kosmos to fascynująca sprawa, która cały czas kusi swoją niepewnością. Nie wiemy i prawdopodobnie nie dowiemy się, kto czeka na nas na innych planetach i czy w ogóle chce na nas czekać. W końcu ile to było filmów, związanych z najazdem obcych, prawda? Tymczasem organizacje cały czas próbują wystrzelić nas w orbitę. Ostatnio natknęliśmy się na bardzo ciekawy tekst, który dotyczył… kosmicznej windy.

Podróże w nieznane za pomocą dźwigu?

Swój projekt przedstawiły dwie firmy japońskie, które zastrzegły, że winda ta będzie umożliwiać przewożenie towarów, nie ludzi. Nic w tym dziwnego. Szacuje się, że jedna podróż w górę zajmie aż tydzień. Nie jesteśmy pewni, czy ktokolwiek chciałby być zamknięty nawet na dużej przestrzeni na taką ilość czasu, nie mówiąc już o zaspokojeniu typowo ludzkich potrzeb. Niemniej jednak pomysł z przesyłaniem towarów i innych przedmiotów bardzo przypadł nam do gustu. Winda kosmiczna w literaturze, a także w sieci jest nazywana również satelitą na uwięzi, kosmicznym mostem, a także wieżą orbitalna. Co kto woli.

Prace nad windą trwają, ale…

Istnieje wiele problemów, które należy pokonać. Niektóre z nich są naturalne, bardziej „ziemskie”. Dotyczą między innymi cen surowców, z których zostaną wykonane elementy, a w konsekwencji sama winda. Chodzi nam tutaj o nanorurki, które stanowią podstawowe części projektu. Chociaż są one wystarczająco trwałe, to jednak kosmicznych architektów może spotkać wiele niemiłych niespodzianek. Inne problemy to przede wszystkim ziemskie satelity, które stale krążą w orbicie naszej planety. Przeszkodę stanowią także kosmiczne śmieci, które unoszą się w kosmosie i mogą uderzyć i uszkodzić dźwig. Firmy mają przed sobą bardzo trudne zadanie, ponieważ jeszcze do niedawno myśleliśmy, że nic nas nie zaszkodzi – a jednak ludzie chętnie zbudują sobie drogę do nieba, nawet jeżeli miałaby ona obejmować tylko towary. Czas zrealizowania tego projektu został wyznaczona na połowę XXI wieku. Czekamy i zobaczymy, czy się doczekamy.

O Redakcja

Autorem artykułu jest Redakcja serwisu bre.net.pl. Kopiowanie w części lub całości bez zgody redakcji jest zabronione.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *

*

Jesteś botem? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.