Konserwujemy domowy alarm. Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

W jednej ze swoich bestsellerowych powieści Paulo Coelho napisał: „serwisuj i konserwuj sprzęt swój, albowiem przyjdzie dzień próby i biada tym, którzy są w posiadaniu sprzętu niekonserwowanego i nieserwisowanego”. Tak naprawdę wcale tak nie napisał. Co nie znaczy, że powyższe słowa nie zawierają w sobie ważnej życiowej mądrości.

Tak czy inaczej, regularna konserwacja to niezwykle istotne zagadnienie, jeśli mamy rozmawiać o alarmach domowych, od których zależy bezpieczeństwo naszych bliskich. Niektórzy to zagadnienie bagatelizują, a to błąd, który w najmniej oczekiwanym momencie może okazać się bardzo kosztowny. Tylko w pełni sprawny system alarmowy jest w stanie zapewnić nam bezpieczeństwo.

Oczywiście najodpowiedniejszą wskazówką, jaką Wam ofiaruję, jest ta, aby konserwację domowego alarmu zostawić profesjonalnym firmom. Jakie podzespoły i elementy będą sprawdzać i testować? Oto krótka lista:

Akumulatory
Ich zadaniem jest zasilanie systemu w razie (celowo sprowokowanej bądź nie) usterki instalacji elektrycznej. Akumulatory, wiadomo, wraz z upływem czasu zwyczajnie zużywają się i wymagają wymiany na nowy model. Podczas przeglądu sprawdza się stan techniczny akumulatora, ocenia jego użyteczność i w razie potrzeby – wymienia się. Kondycja Twojego akumulatora do alarmu domowego jest o tyle istotna, że w przypadku kradzieży złodzieje często decydują się na odlączenie zasilania głównego. Dlatego pamiętaj: sprawny akumulator to większe bezpieczeństwo!

Detektory ruchu
Podstawa alarmów domowych. Co sprawdza się podczas ich przeglądu? Przede wszystkim soczewki czujek, które brudząc się, wpływają na pogorszenie działania urządzenia. Sporadycznie zdarza się, że w soczewkach swój dom znajdują… owady, co również nie wpływa najlepiej na ich prawidłowe działanie. Czujki należy zatem wyczyścić – nie tylko z zewnątrz, ale i od środka, a potem sprawdzić, czy działają, jak należy.

Komunikatory
Służą do przesyłu informacji o możliwym zagrożeniu odpowiednim podmiotom. Ich konserwacja polega na sprawdzeniu, czy aby na pewno komunikator nawiązuje połączenie (niezależnie, czy korzysta z modułu GSM, czy modułu analogowego). Warto również sprawdzić, czy numery telefonów zapisane w pamięci komunikatora nie straciły na aktualności.

Sygnalizatory
Optyczne oraz akustyczne. Ich zadaniem jest sygnalizacja powstałego zagrożenia. W ich przypadku warto zadbać o to, by jakość sygnałów optycznych i dźwiękowych była możliwie jak największa. Sygnalizatory (z racji ich umiejscowienia, zwykle na zewnątrz budynku) często ulegają korozji, która może doprowadzić do uszkodzenia urządzenia.

Jak często robić przegląd alarmu domowego?
Fachowcy twierdzą, że optymalnie jest wykonywać takowe przynajmniej raz w roku. Firm zajmujących się tego typu usługami jest bardzo dużo, więc na rynku zdecydowanie jest w czym wybierać.

alarmy-monitoring.pl

O Redakcja

Autorem artykułu jest Redakcja serwisu bre.net.pl. Kopiowanie w części lub całości bez zgody redakcji jest zabronione.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *

*

Jesteś botem? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.