Kim był człowiek, który jako pierwszy zastosował w windzie silnik elektryczny? Historia Wernera von Siemensa

Jego dokonania na polu nauki i wynalazków wykraczają daleko poza sferę wind, które to, jak wiadomo, interesują nas najbardziej. Niemniej, jak podpowiadają źródła, był pierwszym człowiekiem w historii, który zastosował w windach silnik elektryczny, co było milowym krokiem w dziejach tego jakże użytecznego wynalazku. Panie i Panowie, przed Państwem człowiek o nazwisku, które z pewnością Państwo znają – Werner von Siemens.

Człowiek legenda. Od jego nazwiska pochodzi nazwa jednostki przewodności elektrycznej właściwej w układzie SI (simens). Na jego cześć nazwano planetoidę z grupy pasa głównego asteroid okrążających słońce ([30850] Vonsiemens). Większość ludzi kojarzy go jednak z nazwą firmy elektrycznej i telekomunikacyjnej Siemens, której był założycielem.

Ale Werner von Siemens zajmuje również szczególne miejsce w historii wind. Jako pierwszy bowiem wykorzystał silnik elektryczny w charakterze napędu windy. Miało to miejsce w 1880 roku i wywarło olbrzymi wpływ na późniejsze dzieje dźwigów transportujących ludzi i ładunki na wyższe kondygnacje budynków.

Kim był Werner von Siemens? Urodził się w 1816 roku w Lenthe nieopodal Hanoweru. Miał trzynaścioro rodzeństwa. Jako młodzieniec miał poważne ambicje naukowe, jednak podjęcie studiów uniemożliwiła mu kiepska kondycja finansowa rodziny Siemensów. Dlatego wstąpił do Akademii Wojskowej, gdzie w latach 1835-1838 przebył szkolenie oficerskie. Był wzorowym żołnierzem, odznaczonym wieloma medalami, między innymi za opracowanie elektrycznie ładowanych min morskich, wykorzystywanych w konflikcie z Duńczykami.

Po powrocie z wojska do domu Werner von Siemens kontynuował badania nad nowymi technologirami. W 1843 na przykład sprzedał prawa do swojego pierwszego wynalazku – telegrafu z igłą wskazującą właściwe litery (w opozycji do wykorzystywanego naówczas alfabetu Morse’a). Wynalazek ten zapoczątkował również istnieje firmy, znanej dzisiaj jako Siemens, a zarejestrowanej w 1847 jako Telegraphen-Bauanstalt von Siemens & Halske. Firma została umiędzynarodowiona niedługo po jej założeniu.

Po wielu perypetiach firma Siemens funkcjonuje do dzisiaj, jako jedna z największych firm elektrotechnicznych na świecie. Co ciekawe, rodzina von Siemens wciąż posiada ok. 6 procent udziałów w spółce, będąc jednocześnie największym akcjonariuszem.

O Redakcja

Autorem artykułu jest Redakcja serwisu bre.net.pl. Kopiowanie w części lub całości bez zgody redakcji jest zabronione.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *

*

Jesteś botem? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.