Już wkrótce osoby niesłyszące w Polsce będą mogły zasiąść za kierownicą ciężarówek

Na ten moment w Polsce osoby niesłyszące i niedosłyszące nie mają możliwości starania się o prawo jazdy na ciężarówki. Powstała jednak inicjatywa posłów, dzięki której już wkrótce ten stan rzeczy ma ulec zmianie. Co ciekawe, projekt trafił do Sejmu dzięki jednemu z obywateli, mieszkającemu w Zawierciu, który złożył petycję w tej sprawie.

Zdaniem Mariusza Nowaka, bo tak nazywa się ów obywatel, obecnie funkcjonujące przepisy nie tylko dyskryminują osoby niesłyszące i niedosłyszące, ale też są niedorzeczne. Wnoszący petycję twierdzi, że nie ma żadnych przeszkód, które uniemożliwiałyby takim osobom sprawnego prowadzenia pojazdów ciężarowych. Tym bardziej, że w wielu krajach Europy Zachodniej, a nawet w Stanach Zjednoczonych, osoby z niepełnosprawnością słuchową mogą się o takie prawo jazdy starać. Ponadto osoby takie są zwykle świetnymi wzrokowcami, co może być olbrzymim atutem za kierownicą ciężarówki.

I tak powstał projekt przygotowany przez posłów. Projekt, który zakłada, iż częściowy – a nawet całkowity – brak słuchu nie będzie stanowić przeciwwskazania do uzyskania prawa jazdy na ciężarówki. Dodatkowo nie będzie on również przesłanką do cofnięcia takiego prawa.

Wyjątkiem ma być możliwość prowadzenia autobusów. Tutaj posłowie podkreślają, że w przypadku kierowców autobusów koniecznością jest możliwość swobodnego porozumiewania się z pasażerami pojazdu. W przypadku ciężarówek jednak takiej konieczności nie ma.

Oczywiście pojawiły się również argumenty przeciwko wprowadzeniu takich przepisów. Jednym z nich jest wątpliwość, czy niesłyszący lub niedosłyszący kierowca będzie w stanie właściwie zareagować na sygnały dźwiękowe od innych kierowców na drodze. Jednak i tutaj jest rozwiązanie, a jest nim specjalny system, który montuje się w pojazdach osób z niepełnosprawnościami słuchowymi, informujący o tym, z której strony jedzie taki samochód.

Jeśli przepisy wejdą w życie konieczna będzie obecność tłumaczy języka migowego podczas egzaminów na prawo jazdy, tak aby komunikacja między egzaminatorem i egzaminującym przebiegała sprawnie i bez żadnych przeszkód.

LiftPluslikwidacja barier architektonicznych.

O Redakcja

Autorem artykułu jest Redakcja serwisu bre.net.pl. Kopiowanie w części lub całości bez zgody redakcji jest zabronione.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *

*

Jesteś botem? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.