Businessman in wheelchair using digital tablet in office

Jestem bezrobotny i szukam pracy. O czym powinienem pamiętać?

Aktywność zawodowa jest jedną z najważniejszych sfer w życiu człowieka, wszak na pracy spędzamy zdecydowaną większość swojego życia. Praca umożliwia nam finansową stabilizację i sprawia, że jesteśmy lepiej zorganizowani. Każdy ma prawo do podjęcia pracy zawodowej, także osoby z niepełnosprawnościami. Pamiętajmy bowiem, że pracodawca nie szuka osoby niepełnosprawnej, ale kogoś z odpowiednimi umiejętnościami i zaangażowaniem.

Nie oszukujmy się, osoby niepełnosprawne nie mają łatwo na rynku pracy. Owszem, ich sytuacja uległa w ostatnim czasie nieznacznej poprawie, ale wciąż jest to zbyt mało, aby mówić o jakimkolwiek progresie. Zwłaszcza, że instytucja Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych idealna nie jest, a poza tym wciąż zdarzają się pracodawcy, który korzystają z dofinansowania w sposób nieuczciwy, nieuwzględniający dobra pracownika, a osobiste korzyści.

Tak czy inaczej ważne jest, aby podczas szukania odpowiedniej pracy osoba niepełnosprawna (liftplus) była świadoma swoich atutów, ale i ograniczeń. Właściwa ocena umiejętności i potencjału to już połowa sukcesu. Przede wszystkim należy pomyśleć nad tym, co jako pracownik mam do zaoferowania potencjalnemu szefowi. Nie można podchodzić z nastawieniem, że jakoś to będzie i jakoś dam radę, bo praca szybko stanie się przykrą i stresującą powinnością. A przecież nie o to w tym wszystkim chodzi.

Doskonałym rozwiązaniem jest przełożenie swojego wykształcenia i pasji na pracę zawodową. Oczywiście rynek pracy jest, jaki jest, i nie zawsze będzie możliwość zrealizowania takiego postanowienia, niemniej praca, która w jakiś sposób nas satysfakcjonuje i jest zbieżna z naszymi zainteresowaniami, to najlepsza droga do tego, by wycisnąć z nas maksimum możliwości.

Warto również działać w charakterze wolontariuszy. Po pierwsze dlatego, że w ten sposób pozostajemy aktywni i nie izolujemy się, po drugie – zdobywamy cenne doświadczenie, które w bliższej bądź dalszej przyszłości może zaowocować atrakcyjną ofertą pracy.

Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z doradztwa trenerów pracy i doradców zawodowych. Na chwilę obecną istnieje wiele organizacji pozarządowych, które oferują bezpłatne sesje z trenerami lub doradcami.

O Redakcja

Autorem artykułu jest Redakcja serwisu bre.net.pl. Kopiowanie w części lub całości bez zgody redakcji jest zabronione.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *

*

Jesteś botem? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.