Grawerowanie techniką laserową

Współcześnie w sferze znakowania tworzyw sztucznych i metali stosuje się szereg odpowiednio przystosowanych maszyn o zaawansowanych technikach działania. Coraz większą popularność osiąga metoda znakowania laserowego, wykorzystywana już w prawie każdej branży przemysłu. W części przypadków jest to jedyna skuteczna metoda, przy której inne techniki nie mogą zostać użyte.

Znakowanie za pomocą lasera działa poprzez nanoszenie na powierzchnię danego przedmiotu znaków za pomocą wiązki laserowego promienia. Sprawia on, że niewielka warstwa materiału zostaje usunięta z powierzchni. Dzieje się to poprzez zachodzące zmiany we właściwościach termochemicznych w tej warstwie. Widocznym efektem jest wówczas zmiana kolorystyczna.

Laminaty grawerskie stosowane w metodzie laserowej

Warto pamiętać, że zdarza się sytuacja, w której powierzchnia materiałowa zostaje pokryta charakterystyczną powłoką. Jej zadaniem jest wzrost kontrastowości całego oznakowania. Znakowanie metodą laserową pozwala na umieszczanie wybranych znaków na powierzchniach bez względu na ich miękkość bądź twardość pod względem metali. Wykorzystane mogą być również inne surowce, nie tylko naturalne jak drewno, papier, skóry, ale także szkło i tworzywa sztuczne.

U części tych ostatnich wykorzystuje się specjalistyczne domieszki pod postacią pigmentu lub koncentratów bardzo czułych na światło lasera. Powoduje to dużą intensyfikację kolorystyczną lub nawet całkowitą zmianę barw w miejscu znakowania.

Plotery laserowe z plusami

Podsumowując wrażliwość polimerów, jaką mają wobec wiązki laserów, to polichlorek winylu, określany jako PCV, jak również poliwęglany z łatwością poddają się znakowaniu bez konieczności używania dodatkowych domieszek pigmentowych. Grawerowanie laserem wśród pozytywów posiada trwałą jakość w znakowaniu, umożliwiają przy tym powtarzalność metody. Oznacza to odporność na ścieranie się materiału i brak wpływu ciepła oraz chemikaliów na jakość graweru.

Zaletą jest wówczas trudność w jego sfałszowaniu. Dzięki wysokiej rozdzielczości oraz możliwości wykonywania napisów o określonego wysokości tekstu można uzyskiwać duże prędkości prędkości znakowania. Wyróżnia się znakowanie bezdotykowe lub bez mocowania danego przedmiotu. Przy tym wszystkim zachowana zostaje czystość samego znakowania, które może zostać wykonane nawet na twardych i trudno dostępnych powierzchniach. Materiały grawerskie są elastyczne w adaptacji, co oznacza dość niskie koszty używania i dalszej konserwacji, mimo początkowych wysokich funduszy związanych z samym rozpoczęciem działalności.

Materiały do grawerowania i ich rozróżnianie

Już na samym początku warto poznać różnice, jak wiążą się ze znakowarką i grawerką. U osób nie znających bliżej obu pojęć bywają one używane w złym kontekście. Warto unikać takich pomyłek w przyszłości, bo mimo podobieństw w przebiegu całego sam procesu i wykorzystywanych urządzeń, to istnieją podstawowe różnice.

Metoda znakowanie zostawia po sobie wręcz nieodczuwalny w dotyku ślad pod postacią zagłębienia w powierzchni. Urządzenia znakowarek wykorzystuje się znakowania produktów, gdy zależy nam jednocześnie na szybkości i trwałości. Z kolei proces grawerowania oznacza usunięcie fragmentu materiału, który można wyczuć w dotyku, lecz nie ma to wpływu na jakość końcowych prac.

O Redakcja

Autorem artykułu jest Redakcja serwisu bre.net.pl. Kopiowanie w części lub całości bez zgody redakcji jest zabronione.