Giełda samochodowa – zakup samochodu używanego

Wybór samochodu używanego to zakup, który może wiązać się z pułapkami dla niezorientowanego kupca. Nie lekceważmy ostrzeżeń doświadczonych osób. Rozwaga może uchronić nas przed oszustwem albo stratą pieniędzy na wielokrotnych naprawach, połączonych z wymianą elementów podwozia. Giełda samochodowa bywa wyzwaniem dla wszystkich chętnych na skup samochodów za gotówkę. Przed wyborem samochodu przeczytaj poniższy tekst, by wiedzieć na czym należy skupić szczególną uwagę. Najważniejsze zasady są niezmienne. Powinien o nich wiedzieć każda osoba, która stoi przez kupnem samochodu używanego.

Garść statystyk

W 2013 roku sprowadzono do naszego państwa dokładnie 645 514 aut. Według dostępnych statystyk, ich średni wiek wyniósł około dekady. Przeważająca część z nich została zaimportowana z zamiarem dalszej sprzedaży. Problem wiąże się z tym, że dla rodzimych handlarzy odkup aut bardzo często wiąże się z poszukiwaniem niskich cenowo ofert, które oznaczają mocno wyeksploatowane i powypadkowe samochody używane. Oznacza to, że do Polski sprowadza się modele, które w normalnych okolicznościach uznawane są wyłącznie za złom.

Szacuje się, że nawet do 90 proc. używanych samochodów na krajowym rynku ma za sobą mniejsze lub większe poprawki. Dane dotyczą również komisów). Giełda samochodowa nie jest wolna od egzemplarzy skradzionych. Kupno takiego samochodu wiąże się z konsekwencjami nawet dla niczego nieświadomego kupca.

Odkup aut z rozwagą

Oferty o bardzo atrakcyjnych cenach powinny u chętnego włączać dzwonek alarmowy. Jest ku temu kilka powodów, ale w przeważającej mierze przypadków chodzi o szybką sprzedaż samochodu z nielegalnych źródeł bądź mocno już wyeksploatowanego egzemplarza. Wyobraź sobie sytuację, w której pewna osoba zamiast nowego auta zdecydowała się wybrać za te same pieniądze samochód używany. Najchętniej, by był większy, mocniejszy i z lepszym wyposażeniem.

Dysponując sumą, która nie wystarczyłaby nawet do wzięcia małego samochodu, kupił z ogłoszenia pięcioletni model cenionego samochodu. W dokumentach auto miało ważne wszystkie przeglądy techniczne. Wszystko spisywało się bez zarzutu, a nowy właściciel cieszył się złapaną okazją. Po upływie niecałego roku, razem z kolejnym przeglądem diagnostycznym pojawiła się policja, którą wezwał zaniepokojony pracownik, gdy odkrył przebicie znaków.

Samochód został odholowany na policyjny parking, a nowy właściciel musiał wziąć udział w wszczętej sprawie karnej. Sprzedawcę, który zafałszował skup samochodów za gotówkę nigdy nie odnaleziono.

Strzeż się kradzionych samochodów

Pamiętaj, że kupno samochodu używanego, który pochodzi z kradzieży, skutkuje groźbą postawienia zarzutów o paserstwo. Twoim zadaniem będzie udowodnienie, że odkup aut dokonałeś bez wiedzy o jego nielegalnym pochodzeniu.

Pamiętaj, że najważniejszy jest formalny sposób sprawdzenia legalności z potwierdzeniem widniejącym na piśmie. Dopiero odnalezienie nieuczciwego sprzedawcy umożliwiłoby wytoczenie sprawy sądowej w ramach powództwa cywilnego.

Proces karny toczyłby się wówczas z urzędu przeciw sprawcy oszustwa. Jest to istotna sprawa, ponieważ sprawy karne trwają o wiele krócej niż cywilne. Taki proces umożliwia starania się o unieważnienie umowy i pełny zwrot kosztów poniesionych w związku z zakupem.

O Redakcja

Autorem artykułu jest Redakcja serwisu bre.net.pl. Kopiowanie w części lub całości bez zgody redakcji jest zabronione.