Fasady szklane i elewacje wentylowane

Jednym z najbardziej ciekawych i inspirujących materiałów budowlanych, wykorzystywanych przez projektantów i konstruktorów jest szkło. W architekturze od pewnego czasu panuje tendencja do wykorzystywania coraz większej ilości i różnorodności szkła. Ideałem stają się powierzchnie jak najbardziej otwarte, przeźroczyste. Architekci dążą do stworzenia wrażenia zupełnie przeszklonej elewacji.


Szklane fasady stają się rzeczywistością dzięki nowoczesnym technologiom mocowania szklanych tafli do konstrukcji budynku. Wrażenie „szklanych domów” zyskuje się dzięki zastosowaniu technologii tzw. systemów szklenia strukturalnego lub mocowania punktowego. W szkleniu strukturalnym do łączenia tafli szklanych na fasadzie stosuje się specjalistyczne silikony oraz dodatkowo zabezpieczenia mechaniczne.

Kolejnym sposobem mocowania szkła do konstrukcji nośnej budynku jest mocowanie punktowe. Polega ono na łączeniu szkła z fasadą budynku przy pomocy stalowych elementów. Oba sposoby znajdują zastosowanie w montaży szklanych fasad budynków. Oba też dają doskonały efekt wizualny – prezentują się wyjątkowo nowocześnie, zjawiskowo a czasem nawet ekstrawagancko.

 

Elewacje wentylowane w budownictwie są również często wykorzystywane w połączeniu ze szkłem, które jako materiał całkowicie szczelny musi w sposób bardziej sztuczny problem wymiany powietrza  pomiędzy budynkiem a otoczeniem. Elementy aluminiowe są też bardzo często używane w budowie różnego rodzaju kąpielisk i aquaparków. Bardzo dobre właściwości aluminium jako materiału odpornego na  wilgoć i korozję sprawiają że w większych obiektach tego typu przeważa i góruje nad innymi materiałami właśnie aluminium i konstrukcje aluminiowe..

O Redakcja

Autorem artykułu jest Redakcja serwisu bre.net.pl. Kopiowanie w części lub całości bez zgody redakcji jest zabronione.