Demografia w Polsce pompuje popyt… na windy

Jakkolwiek osobliwie brzmi tytuł tego wpisu, jest w nim wiele prawdy. Starzejemy się jako społeczeństwo i jest to fakt, któremu nie da się zaprzeczyć. Biorąc pod uwagę wskaźnik starości ekonomicznej w europejskich stolicach, starsze od Warszawy są tylko: Berlin, Budapeszt, Ryga, Madryt, Valletta, Rzym oraz niekwestionowany lider zestawienia – Lizbona.

Co piąty mieszkaniec Warszawy ma więcej niż 65 lat

Fakt ten jest niepokojący z wielu względów, które jednak wykraczają poza ramy tematyczne niniejszego wpisu. A te prowadzą nas do wniosku, że biorąc dziś pod uwagę średni wiek społeczeństwa, w większości polskich miast bardziej potrzebne od np. ścieżek rowerowych są chociażby windy. Niekorzystne trendy demograficzne muszą bowiem przekładać się na realne działania, zmierzające ku dostosowaniu się do nich.

Polskie miasta przed dużym wyzwaniem

Starzejące się społeczeństwo wymaga podjęcia odpowiednich działań przez władze w polskich miastach. Niezwykle istotnym zagadnieniem jest tu kwestia barier architektonicznych, które w Polsce wciąż można napotkać niemalże na każdym kroku. Wysokopodłogowe autobusy, brak wind i podjazdów w wielu budynkach użyteczności publicznej – to tylko kilka problemów, z którymi na co dzień muszą mierzyć się osoby niepełnosprawne, seniorzy oraz inne osoby z ograniczeniami ruchowymi.

Zrewidowanie priorytetów

Trudno przejść obojętnie obok faktu, iż starzejemy się jako społeczeństwo. Biorąc pod uwagę ten fakt, jak również inne zagadnienia (np. emigracja za granicę obywateli polskich w wieku produkcyjnym) konieczne wydaje się przeorganizowanie priorytetów władz miast w stosunku do społeczeństwa. Osoby młode nie powinny być faworyzowane kosztem seniorów, a miasta powinny skupić się przede wszystkim na redukowaniu lub całkowitym usuwaniu barier architektonicznych.

A co wy myślicie na ten temat? Czy niekorzystne trendy demograficzne znajdą przełożenie w wyglądzie i dostępności polskich miast? Czekamy na wasze opinie w komentarzach.

O Redakcja

Autorem artykułu jest Redakcja serwisu bre.net.pl. Kopiowanie w części lub całości bez zgody redakcji jest zabronione.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *

*

Jesteś botem? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.