Cristiada w reżyserii Deana Wrighta

Cristiada w reżyserii Deana Wrighta to najdroższa produkcja w historii kina meksykańskiego z gwiazdorską obsadą (m.in. Andy Garcia, Eva Longoria i Peter O’Toole). Film opowiada o powstaniu meksykańskich katolików nazywanym Cristiadą (Krucjatą) przeciwko ateistycznej tyranii rewolucyjnych władz Meksyku w latach 1926-1929.


Premiera filmu odbyła się 20 marca 2012 roku w papieskim Instytucie Patrystycznym Augustinianum w Watykanie. Producentem tego pełnego akcji obrazu jest Meksykanin Pablo Jose Barroso, odpowiedzialny m.in. za głośny film ,Guadalupe”.
-DVD Cristiada opowiada historię pięciu prostych osób (spora większość z nich to postaci autentyczne), którzy stają w obronie spersonalizowanych praw – powiedział reżyser Dean Wright w wywiadzie dla CNA. – W końcu trafiają w sam środek wojny domowej, gdzie muszą zdecydować, czy i jak daleko pójść, żeby walczyć o swoją wolność. Muszą zdecydować się na podjęcie największego ryzyka dla wspaniała osobistych rodzin, wiary i przyszłości swojego państwie – dodał reżyser, który pracował przy takich obrazach jak ,Władca Pierścieni” czy ,Opowieści z Narnii”.
Główną rolę w obrazie gra znany ze własnego antykomunizmu , a dodatkowo przywiązania do chrześcijaństwa hollywoodzki aktor i reżyser Andy Garcia, który wciela się w postać Enrique Gorostiety Velarde, przywódcy ,chrystusowców”. – Jego zadaniem jest przywrócenie praw religijnych ludowi. Choć generał ma niewielkie szanse w walce ze wszechwładnym i bezwzględnym prezydentem Plutarco Callesem, to jednak wszyscy ludzie, których spotyka na swej drodze, młodzi idealiści, zadziorni renegaci, a przede wszystkim jeden, niezwykły małolat imieniem Jose, uświadamiają mu, że odwaga i wiara mogą narodzić się nawet wtedy, gdy już nie można liczyć na sprawiedliwość – podkreślił reżyser.
W obrazie występuje także legenda kina Peter O’Toole, który wciela się w postać księdza Christophera, oddającego życie w obronie wiary. Warto zdawać sobie sprawę, że aktor bierze udział tylko w produkcjach kinowych wysokiej jakości. Jednakowo jak Eva Longoria, odtwórczyni roli żony generała Gorostiety, Tulity.
Film opowiada historię prześladowań, jakich doświadczyli katolicy w lewicowym Meksyku. W 1926 roku prezydent Meksyku, Plutarco Elias Calles, zaczął wprowadzać antyklerykalne przepisy uderzające w Kościół katolicki. Calles był masonem i socjalistą nazywanym ,antychrystem”. Za jego rządów zamknięto szkoły katolickie i większość kościołów oraz dodatkowo zarządzono przymusową rejestrację wszystkich księży. W odpowiedzi powstała ,Krajowa Liga Obrony Wolności Religii”, która zorganizowała akcję obywatelskiego nieposłuszeństwa polegającego m.in. na bojkocie wszystkich państwowych przedsiębiorstw i instytucji. Dwa miliony Meksykanów podpisały petycję do władz z żądaniem anulowania antykatolickich zapisów konstytucji. Wówczas wybuchło powstanie, które przeszło do historii pod nazwą cristiady, a jej uczestnicy zasłynęli jako cristeros, czyli chrystusowcy. W ciągu kilku lat w walce z socjalistami zginęło ok. 90 tysięcy ludzi.
Jednym ze sportretowanych w ,Cristiadzie” postaci jest José Luis Sánchez del Río. W chwili śmierci w 1928 r. miał niecałe 15 lat. Był żołnierzem armii powstańczej w stanie Michoacán. Bronił się do wyczerpania amunicji, a następnie dostał się do niewoli w trakcie potyczki z wojskami rządowymi, gdy odstąpił własnego konia dowódcy cristeros, gen. Prudencio Mendozie. Został wtrącony do więzienia w rodzinnej miejscowości. Gdy nie chciał przejść na stronę rządową i zaprzeć się wiary, młodego cristero poddano torturom – zdarto mu nożem skórę ze stóp i pędzono na piechotę na miejscowy cmentarz, gdzie został powieszony i dobity strzałem z pistoletu. Pytany poprzez oprawców, co mają powtórzyć jego rodzicom, odpowiedział: ,Niech żyje Chrystus Król! I że się spotkamy w niebie!”. José Luis Sánchez del Río został beatyfikowany przez Benedykta XVI w 2005 r.
Producent ,Cristiady”, Pablo José Barroso, widzi kino jako narzędzie świadectwa i apostolatu. Na początku grudnia ubiegłego roku do kin w Usa wszedł jego produkcji film animowany 3D pt. ,Największy z cudów” (El gran Milagro) w reżyserii Bruce’a M. Morrisa. To historia grupy katolików, którzy są prowadzeni przez anioły do pełnego zrozumienia Najświętszej Ofiary Mszy Świętej. Prawa do tego filmu ma FT Films.

O Redakcja

Autorem artykułu jest Redakcja serwisu bre.net.pl. Kopiowanie w części lub całości bez zgody redakcji jest zabronione.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *

*

Jesteś botem? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.