Fastest Elevator In The World

95. piętro w 43 sekundy? Czemu nie! Jakie prędkości osiągają najszybsze windy na świecie?

Szybciej, mocniej, drożej, efektywniej – technologiczne wyścigi zdają się nie mieć końca. Ale to dobrze, wszak nic tak nie stymuluje rozwoju jak konieczność nieustannej rywalizacji. Tak jest chociażby w przypadku wind walczących o miano najszybszej. Tutaj nowe rekordy aktualizowane są nadzwyczaj często. Kto wie, być może już kilka miesięcy po publikacji niniejszy tekst będzie już mocno nieaktualny?

Od jakiegoś czasu można zauważyć trend, że na czele wspomnianego już wyścigu szybkości znajdują się Azjaci, głównie ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Chin, Tajwanu, Japonii i Korei Południowej.

W rezerwacie przyrody Wulingyuan, w chińskiej prowincji Hunan, znajduje się Winda Bailong. Oddana do użytku w 2003 roku konstrukcja do dzisiaj dzierży aż trzy rekordy Guinessa. To największa na świecie zewnętrzna winda widokowa, najwyższa dwupoziomowa winda widokowa, a także najszybsza winda pasażerska o największym udźwigu. Jak to się przekłada na konkretne liczby? Winda Bailong osiąga prędkość 5 m/s, co sprawia, że całkowita długość podróży windą oscyluje wokół jednej minuty (wysokość podnoszenia 326 metrów).

Zastanawialiście się, jak szybkimi windami dysponuje najwyższy budynek świata – dubajski Burdż Chalifa? Okazuje się, że takimi, które rozpędzają się aż do 36 km/h.

Podobną prędkość osiągały windy zainstalowane w Seulu, w 554,5-metrowym drapaczu chmur Lotte World Tower. Aby lepiej zobrazować prędkość ich poruszania się, warto dodać, że wjechanie na punkt widokowy budynku, znajdujący się na wysokości niespełna 500 metrów, trwa około sześćdziesięciu sekund.

Myślicie, że taki wynik można poprawić? Cóż, inżynierowie z japońskiej firmy Hitachi z pewnością zadali sobie takie pytanie, po czym przystąpili do działań… i całkowicie zdetronizowali Koreańczyków.

Efekty ich pracy można podziwiać od niedawna, bo od czerwca 2017 roku. Wtedy to bowiem zostały oddane do użytku windy, których osiągi dwukrotnie przewyższają te z Lotte World Tower. W chińskim drapaczu chmur CTF Finance Center, znajdującym się w Guangzhou, znajdują się obecnie najszybsze windy na świecie. Rozpędzają się – uwaga! – aż do 72 km/h!

Jak myślicie, czy jest to wynik, który szybko zostanie pobity? Wszak żyjemy w czasach, gdzie coraz bardziej realną koncepcją jest stworzenie kosmicznej windy. Koniecznie podzielcie się swoimi spostrzeżeniami w komentarzach!

windy-towarowe.pl

O Redakcja

Autorem artykułu jest Redakcja serwisu bre.net.pl. Kopiowanie w części lub całości bez zgody redakcji jest zabronione.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *

*

Jesteś botem? * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.